NPE 2003 Conferences

Your NPE 2003 registration includes free admission to any of the SPE-sponsored conferences presented during the week. Covering everything from new materials to niche processes, conferences are in the South Hall, Level 4.

Tuesday, June 24
8:30-9:30 Plenary Session, Room S403
Business Management, Room S405
9:30-10:00 Driving Innovations Through Outsourcing Anthony Bernardo, Alloy Polymers Inc.
10:00-10:30 Ownership Succession Alternatives Philip Gilbert, P&M Corporate Finance
10:30-11:00 Optimizing the Supply Chain Maggie Baumann, GH Assoc.
11:00-11:30 Managing in Turbulent Times Roger Jones, Franklin International
9:30-10:30 Rotomolding, Room S404BC
10:30-11:30 Blowmolding, Room S404A
Global Industry, Room S405
1:30-2:00 Building a Global Licensing Business David Bernstein, Trexel Inc.
2:00-2:30 Plastics Sourcing in China Stephen DeHoff, Stress Engineering Services
2:30-3:00 The Outlook for Volume Polymers Bill Kuhlke, Kuhlke & Assoc.
E-commerce, Room S403
3:00-3:30 Enhancing a Global Business with e-Business Mark Mendelson, Basell Polyolefins
3:30-4:00 Achieving e-Adoption in the Global Plastics Industry Duane Priddy, Omnexus
4:00-4:30 Finding Information Online William Frye, Ada Neilsen, BP
1:30-4:30 Extrusion, Room S404BC
Wednesday, June 25
Additives, Room S403
8:30-9:00 Advanced Polymer Process Aids for Films Chris Fisher, DuPont Dow Elastomers
9:00-9:30 New Antistatic Agent and Coupling Agent Applications Salvatore Monte, Kenrich Petrochemicals Inc.
9:30-10:00 Liquid Silicone Rubber Process for Cost Savings Marco Pagliani, Dow Corning
10:00-10:30 Advances in Flame-retardant Compositions James Botkin, Ciba Specialty Chemicals
10:30-11:00 Controlled Architecture Materials Jeff Cernohous, Dyneon
11:00-11:30 Advanced Styrenics for High-gloss Applications Holly Wilson, Nova Chemicals
Product Design, Room S405
8:30-9:00 Predicting Damage and Finished Dimensions David Tekamp, Stress Engineering Services
9:00-9:30 Advanced Two-shot Molding Concepts John Hahn, MGS Tech
9:30-10:00 Grips Design Made Easy Kim Torti, Advanced Elastomer Systems
10:00-10:30 Beyond Melt Flow Index:
Thermoplastic Polymer Viscosity
Robert Newman, Moldflow Corp.
10:30-11:00 Durable Inmold Graphics Robert Travis, Romo Inc.
11:00-11:30 Medical Molding Requirements Bob Beard, Robert A. Beard & Assoc.
New Materials, Room S405
1:30-2:00 Thermally Conductive Polymers James Miller, Cool Polymers Inc.
2:00-2:30 Expanding the Limits of Styrenic Block Copolymers Dale Handlin, Kraton Polymers
2:30-3:00 Novel Polyolefin Specialty Elastomer Polymers Srinivas, Datta, Racine, ExxonMobil Chemical
Process Equipment, Room S403
3:00-3:30 Robotic Solutions in the Plastics Industry Joseph Portelli, Fanuc Robotics
3:30-4:00 Polymer Drying Pete Stoughton, The Conair Group
4:00-4:30 Infrared Thermal Imaging Systems for Film Alan Young, Raytek Corp.
Injection Molding I, Room S404BC
1:30-2:00 Water Injection Technology Joachim Kragl, Engel
2:00-2:30 Mucell Electrical Applications Levi Kishbaugh, Trexel
2:30-3:00 Gas-assist Injection Molding Thermosets Len Nunnery, Bulk Molding Compounds Inc.
3:00-3:30 Optimum Productivity in Packaging Rick Shaffer, Netstal
3:30-4:00 Injection Molding Compounder Matthias Sieverding, Krauss-Maffei
4:00-4:30 Troubleshooting Priorities Jon Ratzlaff, Chevron Phillips Chemical Co.
Thursday, June 26
Product Testing, Room S403
8:30-9:00 Highly Accelerated Life Testing Kenneth Waeber, Stress Engineering Services
9:00-9:30 Inmold Cure Monitoring of Thermosetting Compounds Dave Shepard, Netzsch Instruments
9:30-10:00 Automated Vision Inspection Werner Goeckel, Lasor Systronics
Thermoplastic Elastomers, Room S404BC
10:00-10:30 TPEs: Materials Overview Joe Kutka, GLS Corp.
10:30-11:00 TPEs: Processing Overview Kenneth Kear, Advanced Elastomer Systems
11:00-11:30 TPEs: Applications Overview Edwin Tam, Teknor Apex
Market Trends, Room S405
8:30-9:00 Selling Value in a “Me Too” World Clare Goldsberry, Mary Scheibel, IMM
9:00-9:30 Commodity Avoidance Strategies in Plastics Jeff Mengel, Plante-Moran
9:30-10:00 Market Research for R&D Stuart Terry, The Fusfeld Group
10:00-10:30 Processor Growth Through Differentiation Jack Avery, GE Plastics
10:30-11:00 Technology Mapping Phil Barnett, PricewaterhouseCoopers
11:00-11:30   The Commercial Development Process William Tuszynski, White Eagle
Injection Molding II, Room S404BC
1:30-2:00 Multishot Stack Molding Neil Dewar, Mold-Masters Ltd.
2:00-2:30 Innovative Technologies in Multicomponent IM Hermann Plank, Ferromatik Milacron
2:30-3:00 Multishot Molding Technologies John Berg, MGS Mfg.
3:00-3:30 Corrosion-resistant Mold Steels Jim Kaszynski, Böhler-Uddeholm
3:30-4:00 Coatings for Performance Enhancement Jerome Bejbl, Armoloy Corp.
4:00-4:30 High-speed Injection Molding Components Patrick Margraf, Xaloy AG
Joining of Plastics, Room S403
1:30-2:00 Laser Welding of Nylon Val Kagan, Honeywell
2:00-2:30 Introduction to Vibration Welding Tom Kirkland, Dukane
2:30-3:00 Welding Large Plastic Parts Ultrasonically Thomas Herrmann, Herrmann Ultrasonics
3:30-4:30 Thermoforming, Room S405

Comments (0)

Please log in or to post comments.
  • Oldest First
  • Newest First
Loading Comments...